(…) Zawsze warto czasem wiedzieć co się myśli i powiedzieć to nim wszyscy z sali wyszli.
Zawsze warto, żeby kiedyś nie mieć kaca, zrobić coś co się być może nie opłaca”.
Tadeusz Olchowski, “Zawsze warto”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
JUBILEUSZ 80. ROCZNICY URODZIN I 55-LECIA PRACY NAUKOWEJ PROF. MARKA KURYŁOWICZA, 20 grudnia 2024 r.
“W 2024 r. przypada jubileusz 80. rocznicy urodzin Pana Profesora Marka Kuryłowicza, długoletniego Kierownika Katedry Prawa Rzymskiego, a także byłego dziekana Wydziału Prawa i Administracji oraz prorektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pan Profesor Marek Kuryłowicz jest jednak przede wszystkim znakomitym badaczem dziejów i instytucji prawa rzymskiego, a także Mistrzem dla licznego grona uczniów i współpracowników oraz Wychowawcą dla pokoleń młodzieży”. Źródło tekstu oraz więcej informacji o Jubilacie zob: Annales UMCS Sectio. G, vol. 71, 3 (2024).
Zob. fotorelację Michała Piłata na stronie: UMCS
oraz na profilach FB: Prawo rzymskie UMCS, Katedry Historii i Ustroju i Prawa KUL
Zob. film na profilu FB: Prawo rzymskie UMCS
Zobacz również: wywiad z prof. Markiem Kuryłowiczem z okazji 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Ostatnia publikacja prof. Marka Kuryłowicza, Prawo rzymskie. Artykuły wybrane. W 50-lecie doktoratu, Wydawnictwo Werset, 2023.
Możesz zakupić ją na stronie: Księgarni Akademickiej
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Z przemówienia dr. hab. Eweliny Cała-Wacinkiewicz, prof. US, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, wygłoszonego 8 lipca 2024 r. podczas Uroczystości Absolutoryjnej WPiA US:
“Obrany przez Was zawód jest szczególny, bo od dziś stoicie na straży niezachwianego poczucia sprawiedliwości jej ostatecznego tryumfu. Waszym zadaniem jest przemianowanym ideom wrócić ich prawdziwe imiona. Brońcie zarówno spraw słusznych, jak i takich, które utrzymują się na cienkiej nici niezbywalnego prawa każdego do obrony. Wyrządzone bezprawie potępiajcie własną moralnoscią, potępiajcie je, piętnujcie podając rękę temu, kto potknął się na swojej drodze. Zabierzcie ze sobą w przyszłość znaczenie kryształowych pojęć prawniczych, abstrakcyjne myślenie i niezłomne poczucie tak ważnej sprawiedliwości. Liczę, że będziecie słuchać swojego wewnętrznego głosu, który mówi, że zawsze można lepiej, zawsze można więcej, że warto sięgać poza horyzont własnych możliwości. I choć przyjdzie Wam dokonywać wyboru międzuy tym co wygodne, a tym co wymagające, pomiędzy tym co się opłaca, a tym co warto, pomiedzy tym co słuszne, a tym co konieczne, nigdy nie idźcie drogą na skróty. Nie wiem gdzie rzuci Was los, ale bez względu na to jaka będzie Wasza przyszłość pamiętajcie, by nigdy nie wyrzec się własnych korzeni. One dadzą Wam stabilność, poczucie bezpieczeństwa oraz dumę”.
“Nigdy nie bądźcie tymi, którzy wszystkich sądzą, o niczym nie wątpią, przy niczym się nie wahaja i wszystko wiedzą. Patrzcie w przyszłość z pokorą. Podejmujcie wyzwania i nie myślcie o nagrodzie. Ta przyjdzie sama. Bo wszystko, co najpiękniejsze w życiu, pozostaje pomiędzy wyciągniętą ręką a zerwanym owocem. Słuchajcie swoich mistrzów i kontestujcie odważnie to co mówią, bo tylko tak możecie się przekonać, że mają rację. Brońcie wartości, które sa wieczne, godności, wolności, sprawiedliwości, dobra, prawdy i piękna. Nie dajcie się tym, którzy chieliby Was zwrócić przeciwko sobie. Brońcie się przed tym swoim intelektem i wierzcie mu nawet podczas gęstej mgły codzienności. To na waszych barkach od dzisiaj spoczywa godność zawodu prawnika i urzędnika, czy specjalisty z zakresu zamówień publicznych. Od tego jak będziecie postępować zależy przyszłość. Polski prawnik i urzednik będzie sprawiedliwy, jeśli Wy będziecie sprawiedliwi. Będzie rzetelny, jeśli Wy będziecie rzetelni. Zawód ten będzie piękny tylko wtedy, jeśli będziecie go pięknie wykonywać”.
“Bądźmy wrażliwi na niesprawiedliwość, na krzywdę drugiego człowieka i na nadużycia tych, którzy ulegają namiętności władzy. Pamiętajcie, bardzo Was o to proszę, pamiętajcie, że aby zło triumfowało wystarczy, by wstrzymywać się od głosu. By wygodnie milczeć wtedy, gdy upomnieć trzeba się o innych i o przyszłość. Gdy zło się jednoczy ludzie muszą działać razem”.
Całe przemówienie dr. hab. Eweliny Cała-Wacinkiewicz, prof. US, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego dostępne poniżej: